Povrchová úprava

Pískování (v kooperaci…křemičitým pískem)

Levná a rychlá předúprava povrchů na přání zákazníka určená pro výrobky z plechů a profilů z ocelí válcovaných za tepla.

Kataforéza (v kooperaci)

Na přání zákazníka předúprava pod komaxitový lak.

Galvanické zinkování (v kooperaci…2 dodavatelé)

Nejčastěji se provádí moření + galvanické zinkování nebo pískování + galvanické zinkování s rozměry [mm]: 150 x 1000 x 2000 nejsou u galvanického zinkování problémy.
Použití:

 • na přání zákazníka jako konečný povrch pro pohledové dílce do interiérů
 • jako antikorozní předúprava pod komaxitový lak pro pohledové dílce do exteriérů (životnost 2-10 let)

gal1 gal2 

Žárové zinkování dle ČSN EN ISO 1461 (v kooperaci…3 dodavatelé)

Vždy se provádí jako moření + žárové zinkování ponorem do roztaveného zinku. Metoda je charakteristická nerovnoměrným povrchem po provedení zinkování a proto není vhodná pro pohledové plochy a plechy tenčí jak 3mm u kterých může docházet vlivem teplot okolo 500°C ke zvlnění. Vedle ceny podobné jako o galvanického zinkování je ale metoda vynikající jako antikorozní ochrana pro exteriery. PRACOVNÍ ROZMĚRY ZINKOVACÍ VANY: d x š x h: 15,2 x 1,7 x 2,8 m

Použití:

 • na přání zákazníka jako antikorozní ochrana konečného povrchu pro dílce do exteriérů (životnost antikorozní ochrany hluboko nad-10 let)
 • jako antikorozní předúprava pod komaxitový lak libovolného RAL odstínu konečného povrchu pro dílce do exteriérů (životnost antikorozní ochrany hluboko nad-20 let)

zz zz3

Nanášení plastů – KOMAXIT (v kooperaci…9 dodavatelů)

Vždy se provádí jako fosfátování + elektrokinetiké, nebo elektrostatické nanesení plastu a vypálení prášku v komoře-peci (cca. 220°C). Je tedy určeno pro elektricky vodivé povrchy, které musí alespoň během vypalování odolávat teplotě nad 260°C. Tímto je dosaženo sklovitého odolného povrchu.

210120113304

Odstín barev je definován RAL číslem z RAL vzorníku barev. Nebo namíchání odstínu na přání, případně identicky dle dodaného vzorku – etalonu (větší zakázky).

pal

Barvy jsou co do druhu, dle stanoviště výrobku určeny pro interiery, nebo exteriery (polyesterové, polyester-epoxidové, nebo epoxidové).
Barvy jsou co do druhu, dle lesklosti povrchu rozděleny na barvy s povrchy lesklými, pololesklými a matnými, a dále dle hrubosti povrchu na hladké, jemné struktury a hrubé struktury povrchů.

Příklad: povrch RAL 7015 vnitřní, jemná struktura pololesk

PRACOVNÍ ROZMĚRY komaxitovaných dílců jsou závislé na vybraném dodavateli a rozměrech jím používané technologie. Obecně jsou používány komaxitové kabiny pro ruční stříkání a el. nebo plynové vypalovací pece (drobné zakázky). Dále často využíváme i kontinuální lakovací linky s automatizovaným nástřikem navázaným na kontinuální průběžnou vypalovací pec.

kom1 kom2 kom3

Při výběru dodavatele vycházíme proto z rozměrů výrobků, požadované rychlosti provedení nástřiku a počtu kusů.
Stříkáme výrobky s několikacentimetrovými rozměry v počtu 1ks, ale i stovky kusů dílců délky 3,6m. V roce 2010 jsme například v rekordním čase 8 dnů zajistili nástřik 22. 000 ks našich výrobků pro zákazníka z Francie. Např. délky výrobků okolo 6m i v počtu jednotek ks nejsou problém.

pec

Použití:

 • na přání zákazníka jako konečný povrch libovolného RAL odstínu pro pohledové dílce do interiérů (…typicky 1x vrstva interiérové barvy)
 • jako konečný povrch libovolného RAL odstínu pro pohledové dílce do exteriérů na zinkované, nebo jinak antikorozně ošetřené povrchy

Nejčastěji:

 • 1x vrstva interiérové barvy, nebo
 • 1x vrstva exteriérové barvy, nebo
 • 1x vrstva základní barvy + 1x vrstva exteriérové barvy, nebo
 • moření + galvanické zinkování + 1x vrstva exteriérové barvy, nebo
 • moření + žárové zinkování + 1x vrstva exteriérové barvy

Sítotisk